STOMATOLOGIA DZIECIĘCA
Zęby Naszych dzieci są tak samo ważne jak zęby osób dorosłych.Zaniedbanie zębów w okresie dziecięcym może negatywnie wpłynąć na całe dalsze życie Naszych pociech. Drodzy Rodzice jesteście odpowiedzialni za zdrowy uśmiech swoich pociech. Najczęściej popełnianym błędem jest lekceważenie próchnicy uzębienia mlecznego. Warto uświadomić sobie,że próchnica jest chorobą infekcyjną a jej powikłaniami mogą być wady zgryzu uzębienia stałego, uszkodzenia i przebarwienia zębów stałych. Nie skazujmy Naszych dzieci na niepotrzebny ból, obrzęk, nieprzespane noce. Podczas wizyty w Centrum Stomatologii Joniec lekarz dokładnie zbada stan uzębienia Waszych dzieci, sprawdzi zgryz. W razie potrzeby wyleczy ubytki próchnicowe i przeprowadzi instruktaż higieny jamy ustnej. Leczenie dzieci jest dla nas priorytetem, dlatego przygotowaliśmy dla nich specjalny bajkowy gabinet a poczekalnie przystosowaliśmy w kącik do malowania
Wizyty w przedszkolach
W trosce o ząbki najmłodszych pacjentów organizujemy spotkania w przedszkolach. Poprzez zabawę i wspólne śpiewanie uczymy dzieciaki, jak dbać o ząbki. Zabawa zakończona jest wręczeniem kolorowych kubeczków i past do zębów dla najmłodszych.
Leczenie
Stwierdzenie, że ‚zębów mlecznych nie należy leczyć, bo i tak wypadną, jest zanikającym mitem. Zniszczone przez próchnicę zęby mleczne sąsiadują ze stałymi i mają na nie wielki wpływ. Próchnica jest chorobą infekcyjną, co oznacza, że bakterie z ubytków próchnicowych mogą zostać przeniesione na zdrowe zęby! W wieku 6-7 lat, w jamie ustnej są już obecne pierwsze trzonowce stałe (szóstki). To właśnie te zęby stałe są najczęstszym miejscem występowania próchnicy u dzieci w wieku 6-12 lat.
Skutkiem próchnicy może być przedwczesna utrata zębów mlecznych. Spowoduje to przesuwanie się pozostałych ząbków, czego efektem są wady zgryzu.
Nie leczone zęby mleczne mogą stać się ogniskami zakażenia. Przez swoje oddziaływanie bakteryjne mogą wywołać zmiany chorobowe w odległych narządach – sercu, stawach, nerkach, narządach wzroku.
Zwlekanie z leczeniem próchnicy prowadzi do bólu, obrzęku, co często prowadzi do nieprzespanej nocy, tak dziecka, jak i rodzica. Często konieczna jest antybiotykoterapia. Wizyta stomatologiczna wiąże się wówczas z większym stresem dla malucha. Jeśli jest to jego pierwszy kontakt z dentystą, nietrudno o nabranie uprzedzeń do dalszego leczenia.
Drodzy Rodzice, ponosicie ciężar odpowiedzialności za stan jamy ustnej dziecka. Wasza postawa, przykład oraz konsekwencja w leczeniu próchnicy na pewno zaprocentują w przyszłości pięknym i zdrowym uśmiechem Waszej pociechy. Im wcześniej proces próchnicowy zostanie zauważony, tym czas leczenia będzie krótszy.