facebook

ORTODONCJA

W obecnych czasach, gdy piękne zęby są atutem w życiu zawodowym i prywatnym, ortodoncja stała się jedną z  najszybciej rozwijających się dziedzin stomatologii. W zakres ortodoncji wchodzą kontrola rozwoju uzębienia i twarzy oraz korygowanie odchyleń we wzajemnym układzie zębów i kości części twarzowej czaszki. Poza poprawą wyglądu i samopoczucia, skutecznie przeprowadzone leczenie ortodontyczne zapewnia opóźnienie starzenia się twarzy i poprawę wymowy oraz łatwiejsze oczyszczanie zębów (mniejsza skłonność do próchnicy, odkładania się kamienia nazębnego i paradontozy).

PRZEBIEG LECZENIA ORTODONTYCZNEGO

1. Konsultacja ortodontyczna

2. Przedstawienie planu leczenia

3. Rozpoczęcie właściwego leczenia

4. Wizyty kontrolne

5. Faza retencji

1. KONSULTACJA ORTODONTYCZNA

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem  co pozwoli  na opracowanie indywidualnego planu leczenia, będącego wstępem do osiągnięcia wyników satysfakcjonujących obie strony. Następnym  etapem jest wykonanie szczegółowego badania zgryzu i czynności mięśni oraz pobranie wycisków do gipsowych modeli diagnostycznych uzębienia. W celu przeprowadzenia pełnej analizy warunków gryzowych konieczne jest również wykonanie badań RTG (zdjęcie pantomograficzne i telerentgenowskie boczne czaszki) – pacjent może je wykonać na miejscu w naszej pracowni RTG.

2. PRZEDSTAWIENIE PLANU LECZENIA

Celem tej wizyty jest przedstawienie pacjentowi  wyników badań oraz przeprowadzonej analizy zgryzu, warunków kostnych, profilu twarzy, oraz zaproponowanie indywidualnego planu leczenia, uwzględniającego przebieg i przewidywany czas trwania leczenia. Jest to dobry moment  na odpowiedzenie na ewentualne pytania pacjenta.

3. ROZPOCZĘCIE WŁAŚCIWEGO LECZENIA

W zależności od rodzaju zaplanowanego leczenia wizyta ta polega na wydaniu pacjentowi aparatu ruchomego lub założeniu aparatu stałego.  Następnie ortodonta przedstawia pacjentowi wszelkie wskazania i konieczne porady. Do rozpoczęcia leczenia niezbędne jest, aby zęby były wyleczone, bez osadu i kamienia nazębnego, a dziąsła bez oznak stanu zapalnego.

4. WIZYTY KONTROLNE

Wizyty kontrolne odbywają się z różną częstotliwością w zależności od zastosowanej metody leczenia i indywidualnych potrzeb pacjenta a celem ich jest kontrola przebiegu leczenia oraz aktywacja aparatów.

5. FAZA RETENCJI = BIERNEGO LECZENIA

Ostatnim etapem leczenia, bardzo istotnym, bo stabilizującym osiągnięte wyniki i zapobiegającym nawrotowi wady, jest faza retencji. W przypadku leczenia aparatem stałym, po jego zdjęciu, oczyszczeniu zębów z kleju i wypolerowaniu, pacjent otrzymuje ruchomą, akrylową płytkę retencyjną na zęby górne oraz cieniutki drucik przyklejany do wewnętrznej powierzchni zębów dolnych lub dolnych i górnych. Długość okresu retencji jest różny, zależy od wady wyjściowej i od wieku pacjenta.

Leczenie ortodontyczne aparatami stałymi może być prowadzone zarówno u dzieci, młodzieży i dorosłych. Jedynym warunkiem koniecznym do rozpoczęcia tego typu terapii jest dobry stan zębów i dziąseł. Wszystkie zęby powinny być wyleczone, także kanałowo, bardzo ważna jest właściwa higiena jamy ustnej – usunięcie osadu i kamienia nazębnego i zlikwidowanie stanów zapalnych dziąseł. W naszej klinice używamy matriałów najwyższej jakości znanych firm i korzystamy z wyspecjalizowanego sprzętu.

RODZAJE ZAMKÓW STOSOWANE W NASZEJ KLINICE

Zamki metalowe – są najpopularniejszym,ekonomicznym rodzajem zamków. Występują w kilku rodzajach i rozmiarach.  Szczególnie lubimy pracę z tymi aparatami, gdyż charakteryzują się one wysoką precyzją i dużą wytrzymałością. Do zamków tych można dodać kolorowe gumeczki co czyni je zabawnymi i dodaje wdzięku.

Zamki przezroczyste – stosujemy głownie z powodów kosmetycznych. Założenie takiego aparatu powoduje, że jest on mniej widoczny i z tego względu często polecany dla pacjentów dorosłych.

Terapia ortodontyczna powinna być jak najbardziej efektywna i wydajna, oraz musi dawać pacjentowi duży komfort leczenia. Technika bezligaturowa to kolejny krok w rozwoju ortodoncji, polega na utrzymaniu łuku w szczelinie zamka za pomocą specjalnej klapki, a nie przywiązywaniu go gumką (tzw. ligaturą). Łuk przesuwa się swobodnie eliminując znacznie tarcie, zwłaszcza w początkowej fazie leczenia. Dla pacjenta oznacza to krótszy czas noszenia aparatu, mniejszą ilość wizyt kontrolnych, oraz minimalne dolegliwości bólowe. Również higiena jest łatwiejsza gdyż nie ma elastycznych ligatur które utrudniają usuwanie nagromadzonego osadu.

Accusmile®– to perfekcyjna alternatywa dla stałego aparatu ortodontycznego – i to praktycznie niewidoczna. Accusmile® to przezierne szyny na zęby wykonane z tworzywa sztucznego – tak zwane aparaty typu Aligner, które łatwo się zakłada i krok po kroku koryguje ustawienie zębów. Lekarz stymuluje pożądany wynik ostateczny i na tej podstawie przygotowuje kolejne szyny, które należy nosić w dzień i w nocy. Szynę należy regularnie wymieniać na nową, a każda zmiana przybliża Cię do idealnego uśmiechu.

Aparaty ruchome (wyjmowane)

Leczymy nimi młodsze dzieci. Zapobieganie wadom zgryzu i ich leczenie w tym okresie rozwojowym jest bardzo ważne. Aparaty ruchome, zwane też wyjmowanymi, są to aparaty, których zadaniem jest pobudzenie wzrostu części twarzowej czaszki w korzystnym kierunku. Należy sobie zdać sprawę z faktu, że ortodoncja to nie tylko przemieszczanie zębów, w procesie leczenia mamy do czynienia również z układem kostnym, jak i nerwowo-mięśniowym. Odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia aparatem ruchomym może pomóc w rozwoju łuków zębowych i w ten sposób wyeliminować potrzebę zastosowania późniejszego leczenia za pomocą ekstrakcji w okresie uzębienia stałego. Badania wykazały, że aparaty czynnościowe mogą być bardzo efektywne w polepszeniu wad czynnościowych i szkieletowych, kiedy mały pacjent rośnie. Minusem leczenia takim aparatem jest to, że aparat taki trzeba nosić kilka godzin w ciągu dnia i spać z nim w nocy. Noszenie tylko nocne niestety nie daje oczekiwanych rezultatów. Warto wiedzieć, że nie ma przeciwwskazań do leczenia dzieci w okresie uzębienia mieszanego aparatem stałym. Czasami takie wczesne leczenie chroni dziecko przed poważną wadą zgryzu w przyszłości.

TRAINER® – nowość wśród aparatów ruchomych Trainer® jest nowym rozwiązaniem leczenia ortodontycznego opracowanym i stosowanym u dzieci w celu wyeliminowania złych nawyków mięśniowo-czynnościowych oraz szeregowania wyrzynających się zębów. Leczenie z zastosowaniem trainer’ów nie wymaga wykonywania wycisków. Jest systemem dwufazowym, przygotowanym komputerowym o uniwersalnym rozmiarze, co minimalizuje konieczność przeprowadzania długich wizyt w gabinecie dentystycznym.

MIKROIMPLANTY ORTODONTYCZNE – MIKROŚRUBY

Mikroimplanty  które używamy podczas leczenia aparatami stałymi to miniaturowych rozmiarów śruby ortodontyczne, które umieszcza się w kościach szczęk. Zabieg wprowadzania mikroimplantów jest bezbolesny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. . Zadaniem mikrośrub jest przeciwdziałanie siłom stosowanym przez ortodontę do różnorodnych przesunięć zębów. Zastosowanie mikroimplantów  pozwala na skrócenie czasu leczenia, skrócenie czasu noszenia pełnego aparatu ortodontycznego i umożliwia wykonanie drobnych korekt bez konieczności zakładania aparatu stałego na wszystkie zęby.