facebook

Ból zęba:
Ból jest sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego. Powody mogą być różne:
Nadwrażliwość w okolicy szyjek zęba – odsłaniają się kanaliki zębinowe reagujące bólem na bodźce słodkie, kwaśne i zimno.

Silny ból samoistny:
Ból nasilający się nawet po delikatnym dotknięciu zęba językiem, często pulsujący, świadczy o nieodwracalnym uszkodzeniu nerwu wymagającym leczenia endodontycznego
Ból okresowy, trudny do sprecyzowania
Może być efektem nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wymagającym leczenia endodontycznego lub choroby dziąseł (ból mija po wykonaniu odpowiednich zabiegów higienicznych).

Ból zęba – po leczeniu:
Może wystąpić po założeniu wypełnienia kompozytowego/plomby/. Jeżeli przedłuża się kilka dni zalecony jest kontakt z lekarzem. Przyczyną może być przeciążenie w zgryzie wymagające korekty lub nadwrażliwość zębiny.

Ból po ekstrakcji zęba:
jeśli nie ustępuje w ciągu kilku dni zalecamy kontakt z lekarzem, może być konieczne założenie opatrunku w miejsce po usuniętym zębie.

Urazowe uszkodzenia zębów:
W przypadku jakichkolwiek urazów w obrębie jamy ustnej należy niezwłocznie skontaktować się z stomatologiem. Lekarz zbada miejsce urazu by określić czy konieczne jest leczenie. Najczęściej niezbędne jest wykonanie zdjęcia rtg. W razie towarzyszących dolegliwości bólowych można przyjąć lek przeciwbólowy. W miarę możliwości należy zachować wszelkie ułamane fragmenty zęba. Jeśli doszło do całkowitego wybicia zęba z zębodołu należy niezwłocznie zgłosić się do gabinetu – jest możliwość ponownego umieszczenia wybitego zęba w jamie ustnej.

Najczęściej spotykane sytuacje:

  1. ukruszenie zęba – jeśli ząb nie boli, najczęściej jesteśmy w stanie odbudować go na tej samej wizycie. Postępowanie jest uzależnione od stopnia uszkodzenia tkanek twardych zęba. Możemy przykleić adhezyjnie odłamany fragment,wykonać odbudowę z kompozytu, licówkę porcelanową lub koronę porcelanową. Lekarz na pewno wyjaśni podczas wizyty które z roziązacń jest najlepsze w danym przypadku i dlaczego.
  2. złamanie zęba – często konieczne jest w tym przypadku leczenie kanałowe, odbudowa sztyftem korzeniowym i koroną wybicie zęba – w sprzyjających okolicznościach możemy ponownie wprowadzić wybity ząb w jamie ustnej i unieruchomić na okres 2-3 tygodni. Jeśli to rozwiązanie nie jest możliwe należy jak najszybciej uzupełnić brakujący ząb.
    Idealnym uzupełnieniem jest implant. Najczęściej na tej samej wizycie możemy wykonać uzupełnienie tymczasowe zęba aby umożliwić pacjentowi komfortowe funkcjonowanie do czasu ostatecznej odbudowy.

Zębu po urazach należy okresowo kontrolować u dentysty badaniem wewnątrzustnym i radiologicznie wykonując zdjęcie. Zdarza się bowiem że w wyniku urazu dochodzi do martwicy zębów która przez długi czas przebiega bezobjawowo. W tym czasie jednak postępują zmiany w kości okołowierzchołkowej zęba co może doprowadzić do powstania torbieli lub przetoki ropnej.

Ekstremalne przypadki:
w sytuacji głębokiego złamania sięgającego poddziąsłowo w niektórych przypadkach jesteśmy w stanie uratować zęba poprzez założenie specjalnego miniaparatu ortodontycznego który spowoduje wyciągnięcie zęba i następnie jego odbudowę.Jest to tzw.ekstruzja ortodontyczna.Jeśli natomiast złamany ząb należyusunąć wykonujemy natychmiastowe wszczepienie implantu i tymczasowe uzupełnienie ubytku na tej samej wizycie

PRZYDATNE INFORMACJE:

Recepcja
Nasza recepcja to miejsce w którym umawiają Państwo terminy kolejnych wizyt, dokonywane są płatności i udzielane informacje dotyczące świadczonych przez nas usług.Miejsce to zostało stworzone z myślą o Państwa wygodzie, a nad pełnią Państwa dobrego samopoczucia czuwają nasze recepcjonistki.

Oczekując na wizytę do swojej dyspozycji mają Państwo:
możliwość odświeżenia jamy ustnej w łazience
prasę oraz wybór miesięczników dla Pań i Panów
gamę kanałów telewizyjnych
na naszych najmłodszych pacjentów czekają tutaj bajki, kolorowanki i kredki

Rezerwacja terminów wizyt i punktualność
Rezerwację przeprowadzać można telefonicznie, poprzez formularz rejestracji lub osobiście. Na dzień przed umówionym terminem, potwierdzamy wizytę telefonicznie. Ze względu na organizację czasu pracy bardzo prosimy, aby jak najszybciej powiadamiać nas o zmianie Państwa planów. Ułatwi nam to zaplanowanie kolejnego terminu wizyty.
Dokładamy starań, aby Państwa wizyta rozpoczęła się punktualnie. Ze względu na specyfikę świadczonych usług, w odosobnionych przypadkach mogą powstać niewielkie opóźnienia. W takich wypadkach szanując Państwa czas często informujemy o zajściu takiego zdarzenia telefonicznie.

Gabinety
W naszych gabinetach są Państwo zawsze obsługiwani przez zespół, w skład którego wchodzi lekarz stomatolog oraz asystentka stomatologiczna. Pracujemy w systemie na cztery ręce, z pacjentem ułożonym w pozycji leżącej. Jest to pozycja ergonomiczna, której stosowanie przynosi Państwu i nam szereg korzyści.
Gabinet Higienizacyjny
6-miesięczna higienizacja jest częścią umowy gwarancyjnej. Zapraszamy na profesjonalne zabiegi oczyszczania uzębienia.

Zgody na leczenie
Przed niektórymi zabiegami mogą być Państwo poproszeni o podpisanie zgody na leczenie.

Informacja o wpływie działalności wykonywanej przez  Centrum Stomatologii Joniec  na zdrowie ludzi i środowisko

Podstawa prawna: ustawa Prawo Atomowe / Dz. U. 2019 poz. 1792/ zgodnie z ar. 32 c pkt. 2

Jednostka prowadzi działalność związaną z narażeniem na promieniowanie jonizujące w celach medycznych polegającej na uruchomieniu pracowni rentgenowskiej i stosowaniu aparatów rtg.

Jednostka prowadzi kontrolę narażenia pracowników za pomocą dawkomierzy  środowiskowych. W ciągu 12 miesięcy 2019r nie stwierdzono przekroczenia dawek granicznych dla personelu oraz osób z ogółu ludności, przebywających na terenie  i w otoczeniu jednostki organizacyjnej.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie dawek granicznych promieniowania jonizującego (Dz.U. z 2005 poz. 168) oraz znowelizowanej ustawy Prawo Atomowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1792) – dopuszczalna wartość narażenia na promieniowanie jonizujące wynosi:

  • Pracownicy – 20 mSv/rok na całe ciało i oczy; 500 mSv/rok na dłonie, przedramiona;
  • Ogół ludności – 1m Sv/rok na całe ciało; 15 mSv na oczy; 50 mSv/rok na skórę.

Na podstawie pomiarów środowiskowych stwierdza się, że działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące w ciągu 2019r. nie miała negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko.